3 TIPY na údržbu zimních bot: Renovace, čištění a impregnace

S průběhem zimy a s ní spojených nástrah na naše boty jako jsou bláto, sníh a led, se stává údržba obuvi nejen estetickou, ale i funkční nutností. Zimní boty nejenom dobře vypadají, ale také nás chrání před chladem a vlhkostí, a proto si zaslouží naši extra pozornost a péči.

Nejenom použití různých přípravků na renovaci a péči o boty, ale i náš čas věnovaný těmto činnostem je investicí do našeho pohodlí, zdraví a rozpočtu. Protože správná údržba bot může výrazně prodloužit životnost naší stávající obuvi, ušetřit nám peníze za předčasné nákupy nových párů a zajistit, že naše nohy zůstanou v teple a suchu i v těch nejnáročnějších zimních podmínkách.

Jak tedy o zimní boty pečovat? Zde jsou tři základní tipy, jak je udržet v top kondici a prodloužit jejich životnost:

 

Tip č. 1 Renovujte, opravujte, krémujte i sprejujte

3 TIPY na údržbu zimních bot Renovace, čištění a impregnace-2

Ošoupané, vybledlé či odřené boty neznamenají konec jejich životního cyklu. Pro semišové, kožené, koženkové i textilní boty existují speciální renovační a barvící přípravky, jako jsou renovační spreje na semiš, barvy na semiš, renovační krémy na boty a univerzální barvy na boty, které dokáží obnovit jejich původní vzhled a vrátit jim ztracený hezký vzhled. Tyto přípravky nabízí efektivní způsob, jak opravit nedokonalosti bot a rozzářit jejich barvu, aby vypadaly opět jako nové 😊

Jak na to? Postup je jednoduchý:
  • Nejprve odstraňte veškeré nečistoty a prach z povrchu bot měkkým hadříkem nebo kartáčkem.
  • Aplikujte malé množství přípravku na menší oblast boty pro zakrytí nedostatků nebo rovnou na celý její povrch pro kompletní renovaci.
  • Nechte přípravek působit a po proschnutí je hotovo!

 

Tip č. 2 Pravidelné čištění

3 TIPY na údržbu zimních bot Renovace, čištění a impregnace-4

Udržování čistých bot není jen o estetice, ale také o prodloužení jejich životnosti. Pravidelné čištění pomáhá odstraňovat nečistoty, které mohou povrch bot vysušovat a poškozovat. Pro tento účel je ideální použít speciální čističe na kůži, které jsou šetrné, ale efektivní. Při výběru čističe dejte pozor na jaký povrch je určený, ať vyberete vhodný právě pro vás. 

Čističe na boty bývají většinou krémové, pěnové a na vodní bázi. Krémové čističe jsou většinou velmi šetrné a při čištění bot jejich povrch zároveň hezky vyživují. Což je velkou výhodou, pokud se boty již dále nechystáte nijak dále ošetřovat např. barvou či krémem na boty, vzhledem k tomu, že balzámové složky většinou proniknou do povrchu a uzavřou ho pro použití dalších přípravků. Pěnové čističe bývají také velmi šetrné i efektivní, většinou nejsou vyživující a jejich použitím tedy nevzniká žádná případná komplikace. Čističe na vodní bázi bývají nejsilnější, ovšem nijak povrch bot nevyživují, jsou tedy vhodné pro větší znečištění nebo pro situace, kdy víte, že obuv budete po čištění následně renovovat krémem či barvit nebo sprejovat. 

 

Tip č. 3 Impregnace pro ochranu před vlhkostí

3 TIPY na údržbu zimních bot Renovace, čištění a impregnace-5_1

Impregnace je klíčovým krokem v péči o zimní boty, který pomáhá vytvořit ochrannou bariéru proti vlhkosti, sněhu a posypové soli, jež se v zimě na chodnících běžně používá proti námraze. Impregnační spreje jsou jednoduché na domácí aplikaci a nabízejí dlouhotrvající ochranu.

Pokud se rozhodnete pro použití impregnačního spreje:

  1. Ujistěte se, že jsou boty čisté a suché před aplikací spreje.
  2. Sprej aplikujte rovnoměrně na povrch obuvi ze vzdálenosti přibližně 20 cm.
  3. Následně nechte vaše boty uschnout v dobře větraném prostoru.

 

Tyto tipy na údržbu zimních bot vám ukazují, jak jednoduché kroky mohou vést k zajímavým výsledkům. Od renovace odřenin a vybledlých barev, obuvi přes pravidelné čištění až po impregnaci pro odolnost proti vlhkosti, jedná se o jednoduché metody, které pomáhají zajistit, že vaše zimní boty budou sloužit lépe a déle.
Užívejte si letošní zimu s botami, které jsou nejen funkční, ale opět i esteticky krásné 😊

 

Váš tým BotyJakoNové


 

Nevíte, jaký přípravek použít právě na vaše boty? Napište nám, poradíme vám rádi na emailu info@botyjakonove.cz